Krsna slava Fakulteta – Sveta tri jerarha – 2023.

Fakultet za inženjerski menadžment obeležiće krsnu slavu – Sveta tri jerarha, 12. februara, s početkom u 11 časova, u Kripti Hrama Svetog Save.

Praznik Tri jerarha posvećen je trojici svetitelja i najvećih prosvetitelja i učitelja u istoriji hrišćanstva: Vasiliju Velikom, Grigoriju Bogoslovu i Jovanu Zlatoustom. Iako svako od njih ima svoj dan praznovanja u mesecu januaru, u  XI veku za vreme cara Aleksija Komnena ustanovljen je njihov zajednički dan praznovanja. Svojim životom, radom, i naukom ova tri svetitelja su obeležili ne samo vreme u kojem su živeli, nego i samo hrišćanstvo. Neposredan razlog zbog kog je ustanovljen njihov zajednički praznik je bio taj što su u narodu nastale rasprave ko je od ove trojice svetitelja veći. Jedni su uzdizali Vasilija zbog njegove čistote i hrabrosti, drugi Grigorija zbog njegove nedostižne dubine i visine uma u bogoslovlju, a treći Zlatousta zbog njegove čudesne krasnorečivosti i jasnoće izlaganja vere. Zbog tih svojih tvrdnji oni su bili u narodu poznati kao vasilijani, grigorijani i jovaniti. No promislom Božjim ovaj spor je bio rešen na korist crkve i na još veću slavu trojice svetitelja.