Novo izdanje monografije Efikasnost mašinskih tehničkih škola u Beogradu

Monografija Efikasnost mašinskih tehničkih škola u Beogradu, čiji su autori prof. dr Vladimir Tomašević i prof. dr Željko Grujčić,  nastala je posle višegodišnjeg istraživanja efikasnosti neprofitnih organizacija, na primeru mašinskih tehničkih škola beogradskog okruga. Efikasnost mašinskih škola Beogradskog okruga je ocenjivana, relativno novom metodom operacionih istraživanja, metodom Analize obavijanja podataka ili DEA metodom. Upoređivanjem rezultata za period od deset godina možeda se zaključi da je došlo do izvesnog napretka i do značajnih promena u postignućima učenika u istraženim školama.

Nastojanje autora je bilo da se, upotrebom DEA metode, pronađu rešenja koja bi unapredila rad i efikasnost srednjih škola, kako mašinskih tako i ostalih stručnih škola, tako i gimnazija. Buduća istraživanja treba da se usmere na dalju implementaciju različitih DEA modaliteta, čime bi se unapredio rad škola, ali i drugih neprofitnih organizacija, kao što su visoke škole, fakulteti, instituti, bolnice, ili državna uprava i lokalna samouprava.