Otključavanje vrednosti 5G na B2C tržištu

Telekom operateri obično nastoje da svoje mreže popune sa što je moguće više korisnika, dok drugi sektori, kao što su avio kompanije i hoteli, povremeno ostavljaju prostor otvoren. Ova praznina mesta mogu predstavljati izgubljene prilike, ali u stvari su neizbežni nusproizvodi upravljanja prinosom: pristup optimizaciji cena koji telekomunikacione kompanije uglavnom nisu mogle da slede tokom 3G i 4G ere.

Uspon 5G, međutim, ima potencijal da to promeni – utirući put za značajnu promenu u načinu na koji telekomunikacije komuniciraju sa klijentima. Dok se telekomunikacijska industrija suočava sa porastom obima mrežnog saobraćaja, masovnom proliferacijom povezanih uređaja i budućnošću izgrađenom oko široko rasprostranjene automatizacije i proširene stvarnosti (AR), operateri se suočavaju sa novom mogućnošću da naplate korisnicima ono što 5G obećava i isporučuje.

Operateri su već identifikovali ogromnu vrednost koju 5G jezgro može doneti u B2B areni, i na osnovu toga 5G revolucija je već u toku. Na B2C tržištu, međutim, ponuda vrednosti 5G ostaje nejasna.

Dok se 5G može pohvaliti dramatičnim poboljšanjima u određenim oblastima — tehnologija može znatno poboljšati iskustvo igranja, na primer, smanjenjem vremena kašnjenja i može omogućiti ljudima da strimuju visokokvalitetne video snimke sa bilo kog mesta — trenutno ne postoji ubedljiv slučaj upotrebe 5G dovoljno da transformiše svakodnevni život potrošača. Mogu se pojaviti potencijalne „ubistvene aplikacije“, što će podstaći veliki broj kupaca da dodatno plate za prenapunjenu konekciju. Ali ne znajući da li će se i kada ove aplikacije pojaviti, telekomunikacije se bore da stave cenu na 5G za potrošače.

Uprkos ovoj neizvesnosti, postoji niz obećavajućih inovacija — uključujući, ali ne ograničavajući se na, upravljanje prinosom — koje bi mogle omogućiti telekomunikacijama da unovče 5G na B2C tržištu u bliskoj budućnosti. Na osnovu McKinsijevog iskustva u radu sa telekom operaterima širom sveta, kao i na nekoliko nedavnih istraživanja, uključujući istraživanje 2.400 klijenata u šest zemalja koje smo sproveli u aprilu 2021. godine, telekomunikacije imaju jasan put da unovče 5G u B2C sektoru. Kompanije koje žele da ostanu ispred konkurencije treba da razmotre ulaganje u 5G jezgro sada.

Hitnost trenutka

Evolucija 4G je promenila svet. Odjednom su ljudi mogli da koriste svoje pametne telefone da naruče večeru, pozovu taksi, objave na društvenim mrežama, osveže svoju garderobu ili pogledaju film. Čitave industrije su se pomerile i nicale oko ove promene, koju je telekom industrija omogućila.

Očekivana evolucija 5G je spremna da ponovo preoblikuje svet. Ali ovog puta, prevoznici su pozicionirani da uhvate vrednost koju stvaraju. Tek sada postoji tehnologija da upravlja kupcima u realnom vremenu, nudi (i naplaćuje im) upravo ono što im je potrebno i stvara mogućnosti za ekspanzivne partnerske ekosisteme.

Pre samo nekoliko godina, jednostavnost je bila najvažnija za kupce. Možda su odbili povećanje povezivanja sa plaćanjem po upotrebi, na primer, ili ideju da plaćaju svakom dobavljaču sadržaja posebno za premium konekciju specifičnu za njihovu igru, aplikaciju ili iskustvo. Međutim, kako digitalni životi ljudi postaju robusniji i složeniji, kupcima je sve ugodnije žongliranje sa više uređaja i pretplata na sadržaj. Sve više prihvataju onu vrstu impresivnih, interaktivnih iskustava koja su možda izgledala kao naučna fantastika pre samo nekoliko godina. Telekomunikacije koje ulažu u 5G jezgro su u poziciji da zadovolje ove i druge potrebe, u vreme kada sazrevaju mogućnosti za monetizaciju.

McKinsey