Intervju sa Ser Pol Džadžom

Ser Pol Džadž je povodom svog predavanja koje je održao na Fakultetu za inženjerski menadžment dao intervju vezan za pitanja obrazovanja i preduzetništva mladih.

Intervju vodila: Milena Milićević, profesor na Fakultetu za inženjerski menadžment

Snimanje i produkcija: ActionPro, 26. novembar 2014. godine

Ser Pol Džadž o preduzetništvu mladih u Srbiji

Milena Milićević:
Ser Pol, hvala vam na predavanju. Interesuje me da prokomentarišete potencijal za razvoj preduzetništva u Srbiji. Na koji način mladi u Srbiji na najbolji način mogu da počnu svoje kompanije u Srbiji pošto je čak i Nikola Tesla emigrirao da bi počeo sopstveni posao?

Ser Pol Džadž: Očigledno, svako može da pokrene svoju kompaniju sa bilo koje tačke na planeti; Bil Gejts i ljudi slični njemu su to učinili iz svojih spavaćih soba ili garaža i stoga verujem da nije teško početi biznis; potrebno je da imate ideju i da učinite da ona funkcioniše; potrebno je da imate mali tim za vođenje posla; potrebno vam je nešto novca; potrebno je da imate marketinšku poruku i potrebno je da razvijete kanale za prodaju i distribuciju. Kada imate ovih pet stvari, možete voditi posao bilo gde. Znam da postoji dosta IT kompanija u Beogradu kao i da mnoge firme angažuju spoljne saradnike ka tržištima u zapadnoj Evropi što se tiče marketinga i drugih delatnosti, tako da postoje načini da se uspe.

Milena Milićević: Da li u tom slučaju savetujete da informacione tehnologije i marketing budu dominantne industrije kojima će se baviti mladi ljudi ovde koji poseduju znanja i volju da nešto urade?

Ser Pol Džadž: Smatram da u ove industrije mladi ljudi odnosno diplomci žele rado da se uključe i da nema velikih barijera što se tiče ulaska na tržište; ove industrije zahtevaju rad sa ljudima i vama nisu potrebni velika oprema ili fabrička postrojenja za realizaciju; stoga servisne industrije svih vrsta su obično mesta gde se počinje sa preduzetništvom.

Milena Milićević: Na kraju, ako uzmemo u obzir vaš u povezanosti poziciju sa Univerzitetom u Kembridžu, kao i sa institucijama koje se bave britansko-srpskom saradnjom kao što je to slučaj sa Fakultetom za inženjerski menadžment, PEXIM Fondacijom, Britansko-srpskom privrednom komorom i drugima; na koji način smatrate da ovakve institucije zajedno treba da rade na stvaranju više preduzetničkih prilika za ljude iz Srbije?

Ser Pol Džadž: Bilo bi sjajno ako bi radile zajedno i najvažnije je da akademski sector sarađuje sa postojećim kompanijama zato što veliki broj ljudi poput inženjera ili naučnika mogu imati odlične ideje, ili imaju odlično znanje programiranja, ali u stvarnosti ne razumeju svet biznisa u dovoljnoj meri, a potrebno je da razumeju i kako svet biznisa funkcioniše. Mnoge aktivnosti mogu pomoći da se ova situacija popravi; studentske prakse kao i predavanja menadžera o tome kako vode kompanije jer ono što vam je potrebno je da ostvarite što više interakcije između akademskog i korporativnog sveta.