Pristup vođen dizajnom za prihvatanje strategije ekosistema

Ugrađivanje dizajnerskog razmišljanja, metoda i alata od samog početka razvoja ekosistema pomoći će kompanijama da proizvode integrisane ponude ekosistema koje privlače kupce, sprečavaju pretnje i stvaraju nove izvore vrednosti.

Poslovni lideri širom sveta se sve više okreću poslovnom modelu ekosistema kako bi postigli vrhunske ciljeve kao što su rast preduzeća, generisanje prihoda od novih proizvoda i usluga i stvaranje novih fondova vrednosti. Privlačnost ekosistema — međusobno povezanih skupova usluga putem kojih korisnici mogu da ispune različite međusektorske potrebe u jednom integrisanom iskustvu — samo je rasla kako je globalna pandemija ubrzala migraciju potrošača na digitalno. Potrošači prihvataju ovu promenu, a 71 odsto njih kaže da su spremni za integrisane ekosisteme.

Zaista, do 2030. integrisana mrežna ekonomija bi mogla da čini 25 procenata ukupne ekonomije. Savremena tema od pre samo nekoliko godina, model ekosistema postaje sve važniji i relevantniji. Potražnja kupaca je jasna i merljiva. Mnoge kompanije svih veličina i industrija počele su da razvijaju međusektorsku ponudu ekosistema, a finansijska tržišta su priznala moć igre ekosistema.

Definisanje strategije ekosistema

Mnogi poslovni lideri ne znaju kako da odaberu ekosisteme ili kako da identifikuju te mogućnosti sa najvećom vrednošću. Oblikovanje strategije ekosistema zahteva fokusiran rad vođen dizajnom u tri oblasti:

Identifikujte najrelevantnije trendove. Kombinacija društvenih, ekonomskih i tehnoloških trendova utiče na to kako se potrošači ponašaju, šta im je potrebno i šta žele od svojih proizvoda i usluga. Predviđanje je moćno sredstvo za razumevanje kuda idu ovi trendovi. Dizajneri mogu da koriste predviđanja trendova da razviju scenarije koji prikazuju kako će potrošači u različitim sektorima i tržištima verovatno reagovati na promene i kako bi kompanija mogla da proširi svoje proizvode i usluge izvan jezgra, kako bi se bolje povezala sa potrošačima i služila im. Budući da imaju tendenciju da budu vešti u divergentnom i konvergentnom razmišljanju, dizajneri nude posebnu vrednost u ovim vežbama i mogu pomoći u pronalaženju inovativnih, ekspanzivnih rešenja.

Planirajte poželjan ekosistem i identifikujte fondove vrednosti. Strategija ekosistema treba da se fokusira na oblasti visokog rasta koje su u skladu sa poslovnim ambicijama i mogućnostima organizacije. Metode istraživanja dizajna, kao što su etnografske studije, zajedno sa kvantitativnim istraživanjem – na primer, određivanje veličine tržišta i analiza fonda vrednosti – mogu pomoći kompaniji da se uhvati u koštac sa slučajevima korišćenja, segmentima kupaca i novim proizvodima i uslugama sa najvećom vrednošću, i proceni da li može da ih reši.

Čvrsto definišite osnovnu ponudu vrednosti. Kada pređu na ekosisteme, mnoge organizacije ne uspevaju da iskoriste svoje karakteristične prednosti da kristališu specifičnu ponudu vrednosti za potrošače. Najizrazitije propozicije se nalaze na konvergenciji podataka o kupcima, tržišnih trendova, korisničkog iskustva, poslovnih ambicija i vizije. Niz sesija zajedničkog kreiranja uz pomoć dizajna koje stavljaju na sto sva ova razmatranja može biti od pomoći u generisanju liste potencijalnih predloga. Posebno, ovi predlozi ne bi trebalo da budu ograničeni na kanal ili tržište; nego bi trebalo da odražavaju trendove ponašanja potrošača koji se protežu po sektorima. Sledeći korak je procena svake potencijalne ponude vrednosti na osnovu trenutnih poslovnih sposobnosti, potreba kupaca i potencijala rasta. Odatle, poslovni lideri mogu da izaberu predlog osnovne vrednosti za svoje ekosisteme, uključujući procene njihove vrednosti.

Dizajn ekosistema

Novi dizajn ekosistema moraće da počne od pogleda kupca i da ispuni dogovorenu vrednost i iskustvo. Da bi to postigle, organizacije mogu da razmotre tri domena: potrošače, sektore i partnere i proizvode i usluge. Dizajn ima centralnu ulogu u svakom od njih.

Izgradnja ekosistema

Da bi se postigao uspeh sa ekosistemima, ključno je stvoriti fleksibilan i agilan operativni model koji je sposoban ne samo za kontinuirano uvođenje novih rešenja, već i za upravljanje čitavim nizom vrednosnih predloga, rešavanjem neuspeha, širenjem u nova područja i stalnim fokusiranjem na promene. Udruživanje dizajnera sa poslovnim stratezima, programerima i vlasnicima proizvoda radi zajedničkog rešavanja problema i oblikovanja rešenja dovodi do vrhunskih rezultata.

Pored toga, novi model upravljanja može pomoći da se osigura da je dizajn zaista integrisan u operativni model ekosistema. Može da razjasni uloge dizajna, metode i aktivnosti od strategije do tekuće isporuke, navodeći očekivane rezultate u svakoj fazi. Dizajnerski uzori i lideri organizacije treba da kontinuirano jačaju model upravljanja i promovišu vrednost ekosistema vođenog dizajnom uz stalnu obuku i obrazovanje.

Izvor: https://www.mckinsey.com/