Resetovanje kapitalne potrošnje nakon COVID-19

Pandemija COVID-19 ima će ogroman uticaj na ljudske živote i sredstva za život, što je mnogo jasno. Put do oporavka je daleko manji, mada je očigledno da je kriza znatno omela sposobnost mnogih organizacija da izvršavaju kapitalne projekte i da će to možda nastaviti još neko vreme.

Dostupnost radne snage i materijala smanjila se širom sveta, dok sve više i više bilansa stanja i novčanih tokova postaju nevolje kapitala. Fizičko distanciranje i ograničenja putovanja otežali su sektorima i zemljama da bezbedno uvedu radnike u pogone i gradilišta, a vitalne zalihe u globalne proizvodne mreže. Na primer, mere javnog zdravstva koje je sprovodila država omele su rad fabričkih dvorišta i gradilišta širom Azije i Evrope.

Oslobađanje gotovine odlaganjem kapitalnih izdataka jedan je od najbržih i najznačajnijih načina za ublažavanje ovih štetnih efekata. Kao takve, kompanije iz različitih sektora i sveta najavile su smanjenje kapitalnih troškova u rasponu od 10 do 80 procenata. Da bismo stekli uvid u meri u kojoj su određene industrije pogođene, analizirali smo javno dostupna obaveštenja nekih od najvećih svetskih kompanija: 98 je najavilo smanjenje kapitala. Iako su mnogi najavili vrhunska smanjenja kapitalnih budžeta, međutim, finansijski čelnici često ne znaju koje projekte da smanje ili gde je najbolje da preraspodele svoj kapital.

Resetovanje je teško, ali vredi truda

Prema našem iskustvu, uspešno sprovođenje ovog pristupa ne samo da održava ostvarivanje poslovnih ciljeva i rezultata, već takođe smanjuje kapitalnu potrošnju za 15 do 30 procenata i povećava ROIC za 2 do 4 procenta. Dalje, naša analiza pokazuje da će nagrada verovatno biti vredna truda. Proučavajući 1.500 kompanija sa sedištem u Sjedinjenim Državama tokom dvadesetogodišnjeg perioda, naše kolege su otkrile da su one koje su dinamički preraspoređivale svoj kapital nadmašile one koje nisu imale srednju godišnju stopu rasta ukupnog prinosa akcionara 10 procenata, u poređenju sa 6 procenata za kompanije koje nisu. Ovi dokazi sugerišu da je odgovor kompanija na ovu krizu presudan ne samo za kratkoročnu likvidnost, već i za dugoročni uspeh kada kriza koronskog virusa prođe.

Međutim, postizanje ovih rezultata je lakše reći nego učiniti. Krizne situacije zahtevaju da lideri budu dobro opremljeni činjenicama za brzo delovanje. S obzirom na nesigurnost oko pandemije, otkrivanje činjenica i saznanje koliko je potrebno smanjiti da bi se dovoljno poboljšao novčani tok može biti teško. Zapravo, naše istraživanje u aprilu 2020. godine, sprovedeno među 43 vođe kapitalnih projekata, otkrilo je da su najveći izazov utvrđivanje koliko duboko seći i nedostatak baze činjenica.

Bolji pristup resetovanju portfelja kapitala

Jednom kada preduzeće odredi nivo kapitalnih izdataka koje sebi može priuštiti, preporučujemo četiri koraka ka brzom resetovanju svog portfelja kapitala.

1. Spojite portfelj kapitala

Prvi korak je brza procena gde smanjiti ili odložiti kapitalnu potrošnju uz minimiziranje obaveza. U nekim slučajevima fizičke pretnje kontinuiranom izvršenju projekata, kao što je ograničeni pristup veb lokaciji, mogu naneti više štete nego finansijske. Na primer, u martu 2020. godine, suočeni sa brzim širenjem COVID-19, mnogi severnoamerički operatori sa jakim finansijama zatvorili su lokacije dobavljačima i poslali nebitno osoblje kući zbog zdravstvenih i bezbednosnih razloga.

1. Procenite svaki projekat i odredite prioritete

Drugi korak započinje analizom svakog projekta kako bi se razvila baza činjenica koja bi podržala donošenje odluka na osnovu informacija. Te činjenice mogu uključivati, na primer, dosadašnju potrošnju, posvećenu potrošnju, zaustavne troškove, kao i merenje očekivanih koristi, uticaja zainteresovanih strana i kompromisa.

1. Optimizujte odabrane projekte

Kada se prioritetni projekti razjasne, treći korak uključuje maksimiziranje vrednosti svakog pojedinog, pročišćavanjem njegovog poslovnog slučaja i obima, poboljšanjem dizajna, težnjom ka ugovaranju izvrsnosti i poboljšanjem izvođenja građevinskih radova.

1. Resetujte portfelj

Konačno, operatori moraju da kombinuju ono što su naučili u prva tri koraka kako bi stvorili snažnu analizu kompromisa. Odluke o portfelju moraju biti konačne promene koje se primenjuju u celoj organizaciji. Osnažujuća baza činjenica pomoći će ne samo da se izvrše prilagođavanja u bliskoj budućnosti, već će se i prilagoditi promenljivim uslovima tokom vremena. Pored toga, principi primenjeni tokom brzog resetovanja mogu takođe doneti značajne koristi kada se primene na postojeće procese kapitalnog planiranja koji mogu uticati na buduće cikluse raspodele.

I dalje će postojati neizvesnost oko pandemije i ekonomskog oporavka. Postaće sve važnije za operatore da brzo restartuju svoje portfelje kapitala. To će operativno i finansijski koristiti i njima i kad budu mogli da nastave sa svojim projektima široj ekonomiji.

McKinsey