Sve veći značaj “ugrađenih sistema”

Ugrađeni sistem kombinuje i hardver i softver. Upotreba ugrađenih sistema odavno je uspostavljena u industrijama kao što su vazduhoplovstvo, automobilska industrija, industrijske mašine i potrošačka elektronika. Međutim, nedavni razvoj – na primer, automatizacija, povezivanje, analitika i Internet stvari – pomerili su ugrađene sisteme u centar pažnje u ovim industrijama. Da bi se postigla funkcionalnost koju ovi novi razvoji zahtevaju, više sistema mora precizno da se uklopi jedan sa drugim. Ključ ove interakcije obično leži u softverskom delu ugrađenog sistema.

Na primer, u automobilskoj industriji, ugrađeni softver se koristi barem od uvođenja sistema protiv blokiranja točkova (ABS). Danas je ugrađeni softver za automobile već tržište vredno više milijardi dolara, sa očekivanim stopama rasta od otprilike 9 procenata do 2030. Ugrađeni softver se koristi u naprednim sistemima za pomoć vozaču (ADAS) i automatizovanoj vožnji (AD). U vazduhoplovnoj i odbrambenoj industriji, sistemi „fly-by-wire“ koji automatski kontrolišu operacije leta dostupni su decenijama. Nedavno su, međutim, sistemski pristupi zahtevali koordinisanu interakciju aviona sa posadom i bespilotnih letelica u potencijalno opasnim situacijama, dramatično povećavajući važnost ugrađenih sistema. Industrija mašina i alata se takođe kreće od kontrolisanih sistema ka stvaranju automatizovanih pametnih alata koji se samooptimizuju u pristupu zatvorene petlje. Ugrađeni softver je takođe u središtu omogućavanja ovih kritičnih funkcija.

Iz tehničke perspektive, „ugrađeni sistemi“ se odnose na integraciju softverskih komponenti, računarskog hardvera, senzora i pokretača u veći mehanički i elektronski sistem. Ovi sistemi čine aktivni lanac u kome senzori prikupljaju spoljne signale koje obrađuju kontrolne jedinice, koje zatim uzrokuju pokretanje aktivnosti u skladu sa namenom rada sistema.

Izvan pojedinačnih proizvoda ili projekata, važno je identifikovati odgovarajući način za integrisanje upravljanja složenošću u samu organizaciju. S obzirom na dalekosežne posledice složenosti nepravilnog upravljanja, kao što su prekoračenje budžeta, kašnjenja u lansiranju i otkazivanje funkcija, ova tema bi trebalo da bude na prvom mestu za svakog menadžera i člana tima unutar organizacije za razvoj proizvoda, kao i za susedne organizacije, kao što su upravljanje i kontroling proizvoda. Posebno u ranim fazama razvoja ugrađenog sistema, velika pažnja na minimiziranje kompleksnosti sistema i maksimiziranje sposobnosti da se nosi sa složenošću je od najveće važnosti. Ovo je kombinovana odgovornost višefunkcionalnog tima, koji se obično sastoji od članova iz menadžmenta proizvoda, istraživanja i razvoja, kontrole, prodaje, nabavke i IT.

Veće organizacije često osnivaju namenske timove koji su posebno zaduženi za upravljanje složenošću. Uprkos njihovoj posvećenoj ulozi, ovi timovi zahtevaju blisku saradnju i podršku svih uključenih strana u proces istraživanja i razvoja kako bi se osigurala efikasnost svih poluga upravljanja složenošću. Upravljanje složenošću i njegove prednosti moraju biti duboko urezani u način razmišljanja kompanije.

Posebno u ranim fazama razvoja ugrađenog sistema, velika pažnja na umanjenju kompleksnosti sistema i uvećanju sposobnosti da se nosi sa složenošću je od najveće važnosti. Pravilno upravljanje složenošću u ugrađenim sistemima je kritično. Primenom odgovarajućih strategija, ovaj težak zadatak postaje izvodljiv. Poput planinarenja, smernice za upravljanje složenošću su jednostavne za učenje, ali ih je teško savladati: pažljivo planirajte i pratite pravi put, vodite računa da imate pravu opremu sa sobom i – što je najvažnije – da znate gde i kada da se zaustavite, radi uspona na veće visine.

Izvor: https://www.mckinsey.com