Učešće Fakulteta u realizaciji evropskog projekta Danube Dance Alliance

Fakultet za inženjerski menadžment i Institut za umetničku igru će kao partneri učestvovati u realizaciji evropskog projekta Danube Dance Alliance, koji je podržan od strane Evropske komisije.

Projekat ima za cilj da unapredi savremeni ples u podunavskom regionu uspostavljanjem Dunavske plesne alijanse kroz inovativne, modularne i hibridne međunarodne koprodukcije.

Kao korak ka dugoročnoj saradnji i poslovnom modelu, projekat će uključiti 8 transdisciplinarnih organizacija iz Slovenije, Hrvatske, Mađarske, Bugarske, Srbije i Bosne i Hercegovine u razvoj međunarodne koprodukcije usredsređene na savremeni ples.

Koprodukcija će spojiti savremeni ples sa novim tehnologijama, pozorištem, performans umetnošću, lutkarstvom, arhitekturom i urbanim dizajnom, turizmom i regionalnim razvojem, stvarajući modularnu predstavu koja će biti dostupna kao uživo, VR ili hibridni performans. Produkcija će biti zajednički razvijena kroz 10 radionica saradnje sa lokalnim zajednicama u 5 gradova (Trbovlje, Velenje, Svetvinčenat, Beograd, Sarajevo), uključujući preko 50 međunarodnih umetnika i 11.000 lokalnih kreativaca, zanatlija, preduzeća i pojedinaca, koristeći lokalne resurse. Razvijena koprodukcija će se izvoditi uživo na 5 lokacija, dok će VR iskustvo obići još 10 gradova u podunavskom regionu, direktno uključujući preko 6.200 gledalaca u savremeni ples.

Projekat se savršeno uklapa u program Kreativna Evropa, naglašavajući kulturnu raznolikost, ekonomski potencijal i inovacije u kulturnim i kreativnim sektorima. Suštinski, projekat teži stvaranju međunarodnog saveza za razvoj savremene plesne scene u regionu, promovišući održivost i podstičući međunarodne saradnje kroz različite discipline.

Inovativna upotreba tehnologije, kolaborativne prakse i posvećenost održivom razvoju ističu potencijal projekta da ostavi trajan uticaj na savremeni plesni pejzaž u podunavskom regionu i šire.

Primarni fokus projekta je na podunavskom regionu, kao što je pokriveno EU Strategijom za podunavski region, koja uključuje i EU i ne-EU zemlje, sa ciljem unapređenja saradnje, ali i promocije kulturnih i drugih politika EU, posebno Inicijative „Novi evropski Bauhaus“. Na taj način, projekat direktno doprinosi globalnoj strategiji EU za međunarodne odnose kroz kulturu, gradeći most ka zemljama kandidatima iz Zapadnog Balkana, Srbiji i Bosni i Hercegovini, ali i dalje, ka Ukrajini i Moldaviji kroz mrežu „Novi evropski Bauhaus na Dunavu“.