Promocija knjige – Od akcije do glumačke interpretacije: smernice Jana Fabra za izvođača XXI veka

Na Fakultetu za inženjerski menadžment, 27. marta je održana  promocija knjige Od akcije do glumačke interpretacije: smernice Jana Fabra za izvođača XXI veka, autora Jana Fabra i Lika Van den Drisa, izdanje Instituta za umetničku igru.

Jan Fabr, multidisciplinarni umetnik iz Belgije, jedna od najinovativnijih i najsvestranijih ličnosti savremene umetničke scene, tokom marta je gostujući profesor Instituta za umetničku igru. Tokom proteklih 30 godina producirao je radove kao pozorišni stvaralac, autor i vizuelni umetnik. Jan Fabr je poznat po tome što je proširio horizonte svakog žanra na koji primenjuje svoju umetničku viziju.

Ceremoniji je prethodio performans iznenađenja glumca Slobodana Beštića, a potom su se publici obratili dekan prof. dr Vladimir Tomašević, prof. dr Snežana Arnautović Stjepanović, prodekan Instituta za umetničku igru, mr Jelena Ilić, profesor francuskog jezika i prevodilac knjige na srpski jezik i Jan Fabr, autor. Ivana Milenović Popović studentkinja doktorskih studija i glumica DAH teatra pročitala je svetsku poslanicu povodom Svetskog dana pozorišta.

Nela Antonović, osnivač Mimart teatra je uručila Janu Fabru Specijalno priznanje za ostvarene rezultate visokog profesionalnog nivoa za doprinos u kulturi Republike Srbije, a koje mu dodeljuje Udruženje profesionalnih baletskih igrača, koreografa i baletskih pedagoga Srbije. Fabr se zahvalio i nagaradu poklonio svojoj dramaturškinji Miet Martens sa kojom sarađuje više od 40 godina.

Jan Fabr je pisao drame od 1975. iako su prvi put izvedene tek 1989. godine. Nјegovi tekstovi čine izuzetnu kolekciju minijatura sa veoma otvorenim stilom pisanja i odražavaju Fabrov koncept pozorišta kao sveobuhvatne forme umetnosti u kojoj dijalog funkcioniše pored drugih elemenata kao što su ples, muzika, opera, performans i improvizacija.

Radovi Jana Fabra izlagani su na najznačajnijim međunarodnim izložbama i u muzejima, kao što su Venecijansko bijenale, Dokumenta u Kaselu, Bijenale u Sao Paulu, Luvr i Ermitaž.

Fotografije: Belkisa Beka Abdulović