Revolucija veština, budućnost učenja i zarade

Tehnologija menja prirodu posla. Da bi se pripremila radna snaga sutrašnjice i osigurao održiv i inkluzivan rast, obrazovanje i stručna obuka će morati da se prilagode novim načinima rada.

Kako kompanije i organizacije u svim sektorima primenjuju nove tehnologije — uključujući automatizaciju i veštačku inteligenciju — obezbeđujući da ova evolucija neguje zajedničko, održivi prosperitet će verovatno zavisiti od toga koliko dobro će društva pripremiti radnu snagu sutrašnjice.

Lideri u privatnom i javnom sektoru imaju ključnu ulogu u pomaganju u stvaranju radnih mesta za održavanje porodice, zatvaranju jaza u veštinama i obezbeđivanju da razvoj zasnovan na tehnologiji nikoga ne ostavlja iza sebe. Ističe se važnost fokusiranja na razvoj veština u svim obrazovnim fazama i ispituje kako nove tehnologije i pristupi mogu pomoći i studentima koji ulaze u posao i radnicima da napreduju.

Potražnja za socijalnim i emocionalnim veštinama zajedno sa višim kognitivnim veštinama će rasti, kao i potražnja za osnovnim i naprednim digitalnim veštinama. Obrazovni sistemi i kompanije već grade listu budućih veština kako bi mobilisali učenike i edukatore. Pored veština budućnosti, biće od suštinskog značaja fokusiranje na osnovne veštine, uključujući osnovnu pismenost i računanje.

Potražnja za novim tehnologijama u obrazovanju, podstaknuta pandemijom, raste. Tehnologije koje poboljšavaju povezanost, podržavaju samostalno učenje i informišu o napretku učenika sve se više primenjuju kao deo „mešovitog“ obrazovanja u visokom obrazovanju. Međutim, suština svakog uspešnog modela učenja je da kombinuje najbolje od tehnologije sa intenzivnom ljudskom interakcijom, posebno za mlađe učenike.

Razvoj veština nastavlja se na radnom mestu dugo nakon završetka formalnog obrazovanja. Da bi obezbedili radnu snagu sa veštinama koje su prikladne za promenljivo radno mesto, poslodavci mogu da razmotre zapošljavanje više zbog veština, a manje zbog iskustva i kvalifikacija, prihvatajući način razmišljanja „inkubatora talenata“ koji podržava zaposlene koji mogu da preuzmu različite uloge, da budu promišljeni i prepoznaju praznine u veštinama.

Ponovno osmišljavanje i promišljanje veze između učenja i zarade i ulaganje u promene potrebne da bi se ljudima obezbedile veštine sutrašnjice je izazov za celo društvo. Radeći zajedno, lideri javnog i privatnog sektora mogu osigurati da rast zasnovan na tehnologiji postane motor širokog prosperiteta. Sada je vreme da se započne ovo putovanje.

Izvor: https://www.mckinsey.com